Jautājumi un atbildes

Ēkas nodošana ekspluatācijā, kas tas ir?


Noslēdzas 2024. gads. Saskaņā ar Būvniecības likuma pantiem nepabeigto māju īpašniekiem savas ēkas bija jānodod ekspluatācijā vai jāpagarina Būvatļauja līdz 2022. gada beigām, taču dažādu iemeslu dēļ ne visiem tas izdevās. Ko darīt, kā nepabeigto ēku nodot ekspluatācijā vai pagarināt Būvatļauju.

Par iespējām risināt šādas problēmas

  • Kas notiks ar tiem, kuri tomēr nav paguvuši nodot savu īpašumu ekspluatācijā?

    Ikvienam ir svarīgi saprast, ka ir jāsakārto dokumentācija un ir jānodod ekspluatācijā ēka. Tas attiecas uz absolūti visiem mūsu valsts iedzīvotājiem. Pretējā gadījumā viņiem būs jāmaksā, un jau ir iedzīvotāji kuri maksā, īpašuma nodoklis ar lielāku likmi - 3%.

  • Ko darīt, ja māja celta ar atkāpēm no projekta vai vispār bez tā? Cilvēki tur dzīvo, nenododot to ekspluatācijā. Ko viņiem vajadzētu darīt šajā gadījumā?

    Īpašniekam jāpasūta speciālistam veikt izmaiņas esošajā mājas projektā vai jāpasūta jaunu mājas projektu un pēc tam jānodod māja ekspluatācijā. Par pārkāpumu tiek uzskatīts viss, kas nav iekļauts projektā, bet ir uzbūvēts.

  • Kādas izmaiņas būvprojektā var legalizēt?

    Ja esošās izmaiņas mājas projektā nav pretrunā ar spēkā esošās būvniecības likumdošanas normām, tad tās var legalizēt, izmaiņas iekļaujot projektā. Ja tās ir pretrunā - tad viss var būt daudz sarežģītāk. Piemēram, jaunais likums mainīja attālumus no mājas līdz kaimiņu zemes gabalu robežām (bija 3 metri, tagad 4 metri).

  • Bet, ja ekspluatācijā nenodotās mājas īpašnieks saņēma būvatļauju pēc vecajiem noteikumiem, kad attālums no mājas līdz kaimiņa zemes gabala robežām bija trīs metri, un tagad tas ir kļuvis 4 metri. Vai man ir jāprasa kaimiņam atļauja šim 3 metru attālumam?

    Ja māja celta bez projekta pārkāpumiem, tad, pieņemot māju ekspluatācijā, inspektors, apstiprinot projektu, balstās uz likuma noteikumiem, kas bija spēkā iepriekš un tad jums nav jāsaņem kaimiņa piekrišana. Bet, ja tiks konstatētas izmaiņas vai pārkāpumi projektā Jums būs jāveic projekta izmaiņas un jāsaņem kaimiņa piekrišana 3 metru distancei.

  • Ja, piemēram, pēc mājas nodošanas ekspluatācijā mājai piebūvēja veranda... Vai to vajag legalizēt?

    Veranda būs jālegalizē. Jo uzbūvētā veranda (vai jebkura mājas piebūve) palielina mājas kopējo platību un vērtību, kas, savukārt nozīmē, ka palielinās nekustamā īpašuma nodoklis.

  • Un, ja, piemēram, īpašnieks nolēma nebūvēt ēkas otro stāvu, un tādejādi samazinās projektētā mājas platība. Kā šādu māju var nodot ekspluatācijā?

    Šajā gadījumā to var nodot ekspluatācijā pēc izmaiņu veikšanas mājas projektā, izslēdzot no projekta otro stāvu. Mazāka mājas platība nozīmē, ka samazināsies arī īpašuma nodokļi.

  • Vai ir vēl kādi svarīgi punkti, par kuriem mēs neesam runājuši?

    Protams, ir svarīgi zināt:
    ▪ ja Jums ir maznodrošinātas vai trūcīgas personas statuss, tad pēc Jūsu īpašuma nodošanas ekspluatācijā šis statuss tiks dzēsts;
    ▪ būvatļaujas derīguma termiņš ir 8 gadi no tās saņemšanas dienas;
    ▪ šie noteikumi attiecas uz visa veida ēkām (dzīvojamās mājas, šķūņi, garāžas, dārza mājas utt.);
    ▪ ja ēka uzcelta sen un nav dokumentu, tad, lai atjaunotu būvniecības dokumentus, jāvēršas Būvvaldes vai Valsts zemes dienesta arhīvā un ēkas tehniskais stāvoklis ir jāpārbauda, pasūtot novērtējumu pie speciālista (inženiera vai arhitekta);
    ▪ ja, objektīvu iemeslu dēļ, nav iespējams ēku nodot ekspluatācijā, tad ir iespēja pagarināt būvatļaujas derīguma termiņu.


  • Vai ēka bez iekšējās apdares vai durvīm starp istabām tiks pieņemta ekspluatācijā?

    Lai ēku nodotu ekspluatācijā, tajā jāpabeidz būvdarbi un jāpieslēdz visas komunikācijas. Dzīvojamā ēkā jābūt pabeigtiem apdares darbiem virtuvē, vannas istabā un tualetē, un vismaz vienā istabaā. Turklāt teritorijai ielas pusē ir jābūt labiekārtotai.

  • Ja mājā nav apkures, vai to var nodot ekspluatācijā?

    Nē. Apkurei jābūt.

  • Ja būvatļauja saņemta pirms 10-20 gadiem un termiņš jau ir beidzies, vai ir jāsaņem jauna būvatļauja?

    Ja māja ir uzbūvēta bez pārkāpumiem, to var nodot ekspluatācijā bez papildu atļaujām.

  • ЕJa tika nopirkta nepabeigta māja, iepriekšējais īpašnieks bija saņēmis būvatļauju. Jaunais īpašnieks būvniecība pabeidza... Kādas problēmas būs ar ēkas nodošanu ekspluatācijā?

    Ja mainās ēkas īpašnieks, būvatļaujas numurs nemainās, ēku var nodot ekspluatācijā, pamatojoties uz esošajiem dokumentiem.

  • Ja mājā neviens nedzīvo, vai tā ir jānodod ekspluatācijā?

    Obligāti. Vai arī līdz ēkas nodošanai ekspluatācijā būs jāmaksā paaugstinātais nekustamā īpašuma nodoklis.

  • Ja īpašnieks nevar māju uzbūvēt un nodot ekspluatācijā finansiālu iemeslu dēļ?

    Īpašnieka finansiālās problēmas nekādi neietekmē viņa pienākumu nodot māju ekspluatācijā. Citādi būs jāmaksā paaugstināts nekustamā īpašuma nodoklis.

  • Ja ir nopirkts zemes gabals, bet, neskatoties uz apstiprināto projektu un būvatļauju, nekas nav uzbūvēts. Vai nebūvētā māja jānodod ekspluatācijā?

    Pērkot zemi, nevienam nav pienākums uz tās kaut ko būvēt, pietiek uzturēt zemesgabalu kārtībā. Taču, ja sākusies būvniecība, piemēram, ielieti pamati, tad būs jāceļ līdz galam un māja jānodod ekspluatācijā noteiktajos termiņos.

  • Ko darīt, ja cilvēks saņēma būvatļauju, bet mainīja savas domas par būvniecību?

    Tādā gadījumā viņam jāraksta iesniegums Būvvaldei, un būvatļauja tiks anulēta.

  • Ko darīt, ja māja jau ir uzcelta bez būvatļaujas un / vai projekta?

    Uzcelto ēku var un vajag legalizēt, tad to nebūs jānojauc. Legalizācija ir ēkas projekta sagatavošana un reģistrācija, būvatļaujas saņemšana un ēkas nodošana ekspluatācijā.

  • Vai šajā gadījumā par nelikumīgu celtniecību tiks piemērots sods?

    Protams, būs naudas sods. Tiks ierosināta administratīvā lieta un jums tiks izsniegts lēmums par naudas soda uzlikšanu. Tad tiks risināta projekta saskaņošana, būvatļaujas izsniegšana un ēkas nodošana ekspluatācijā. Gadījumos, kad nelikumīgu celtniecību sācis viens īpašnieks, bet celtniecību pabeidz cits, tad jaunajam ēkas īpašniekam naudas sods netiks piemērots. Bet viņam būs jāsakārto visi dokumenti.

  • Kādas ir izmaksas, ar kurām jārēķinās, nododot ēku ekspluatācijā?

    Ja projektā tiks konstatēti pārkāpumi, Jums būs jātērē nauda par speciālistu pakalpojumiem, kuri sakārtos būvniecības dokumentāciju un veiks visu nepieciešamo dokumentu aizpildīšanu un iesniegšanu iestādēs. Šī dokumentu sakārtošana, aizpildīšana un iesniegšana iestādēs var būt diezgan sarežģīta, ja jūs nekad to neesat darījis un vienkārši nezināt, kā darīt. Tad saprātīgākais risinājums būtu sazināties ar profesionāļiem, kas palīdzēs pareizi noformēt dokumentus un nodot ēkas ekspluatācijā.

Mūsu uzņēmums ir gatavs palīdzēt arī vissarežģītākajos gadījumos.
Sniedzam pakalpojumus visā Latvijā.

Zvaniet

palīdzēsim savest kārtībā visus jūsu dokumentus



Pierakstīties uz konsultāciju Uzrakstīt WhatsApp

Kontakti

Kontakti



Karte