Новости

В Риге в эксплуатацию сдана третья жилая высотка комплекса Panorama Plaza


12 декабря был сдан в эксплуатацию новый жилой дом Panorama Residence, который входит в многофункциональный комплекс Panorama Plaza. Это одна из немногих жилых высоток в Латвии, которая привлечена к продаже квартир, напоминает компания недвижимости Immostate.

Проект расположен на улице Лиелирбес в Риге, рядом с торговым центром Spice.

Новое здание обладает классом энергоэффективности "A", оно представляет собой конструкцию из монолитного железобетона и является новейшим из жилых высоток Panorama Residence, которые являются частью жилищно-торгового комплекса Panorama Plaza, отмечает Immostate. В здании есть просторный вестибюль, четыре скоростных лифта и доступ к подземной автостоянке и находящемуся в комплексе торговому центру.

В настоящее время комплекс состоит из трех 30-этажных высотных зданий с панорамным видом на Ригу. В новом здании предлагаются студии, двух-, трех- и четырехкомнатные квартиры. До 22-го этажа они предлагаются с готовой отделкой, а на верхних этажах - без отделки. Цены на продажу начинаются от 2 350 евро за квадратный метр.

В комплексе также можно купить подземное и надземное парковочные места, а также помещения для хранения вещей.

Эксклюзивными партнерами по продаже Panorama Residence является предприятие Immostate и Residence.lv. Это партнерство включает в себя организацию и управление всем процессом продажи.

В 2023 году, когда отмечался праздник стропил здания, Delfi Bizness сообщил, что завершен нулевой цикл (построен фундамент, объект подготовлен к дальнейшим работам) пятой (последней) очереди строительства четвертой высотки. Однако сейчас строительство этой очереди приостановлено.

Проект жилого высотного комплекса с торговыми помещениями и офисным центром Panorama Plaza на улице Лиелирбес в свое время был начат турецко-латвийским совместным предприятием Latmes bulding. Однако во время предыдущего кризиса тогдашний разработчик проекта стал неплатежеспособным и оказался в портфеле предприятия Ektornet, которое софинансировалось Swedbank. Однако компания продала комплекс в 2013 году. В сделку вошли в общей сложности 120 квартир, парковочные места, еще недостроенная третья башня и участок земли с готовым проектом четвертой башни. Покупатель и сумма на тот момент не разглашались.

В конце 2022 года Rietumu banka предоставил Panorama Development кредит в размере 15 миллионов евро на завершение строительства третьего высотного здания.


https://rus.delfi.lv/biznes/53958119/nedvizhimost/120055074/v-rige-v-ekspluataciyu-sdana-tretya-zhilaya-vysotka-kompleksa-panorama-plaza

Kas notiek ar pāra kopīgi paņemto kredītu pēc šķiršanās?


Precēti pāri nereti izvēlas ņemt hipotekāro kredītu kopā kā līdzaizņēmēji, lai varētu saņemt lielāku aizdevumu. Taču gadījumā, ja pāris pieņem lēmumu šķirties, bieži rodas neskaidrības un nesaprašanās par to, ko iesākt ar vēl neatmaksāto mājokļa kredītu.

Luminor bankas mājokļu kreditēšanas vadītājs Kaspars Sausais portālam "Mammamuntetiem.lv" skaidro, kādi ir varianti šādas situācijas risināšanai.

“Laulības šķiršana negroza un neizbeidz kredīta līgumu, un abi laulātie, ja tie abi bijuši līdzaizņēmēji vai viens aizņēmējs, otrs – galvinieks, joprojām ir atbildīgi par kredīta atmaksu ar tādiem pašiem noteikumiem kā pirms laulības šķiršanas. Šķiroties kredītsaistības netiek automātiski sadalītas, turklāt pastāv neskaitāmi daudz nianšu un apstākļu, kas var ietekmēt situāciju, kā tiek dalīts hipotekārais kredīts vai īpašums, tāpēc pārim jādodas uz banku, lai vienotos par visām pusēm labāko risinājumu,” saka Luminor mājokļu kreditēšanas vadītājs Kaspars Sausais.

Tāpat viņš iesaka šādos gadījumos vērsties pie kvalificēta juridiskās palīdzības sniedzēja, kas spēs atrast atbilstošāko risinājumu.

Šķiršanās situācijā īpašuma liktenis var būt atkarīgs no tā, kā tas ir noformēts. Ja īpašums ir viena laulātā atsevišķa manta, tad tas paliek tam laulātajam, uz kura vārda īpašums noformēts, kopā ar bankas hipotēku, kas reģistrēta uz īpašumu kā kredītsaistību nodrošinājums. Te pārim būtu jāvienojas, kurš pēc laulības šķiršanas būs atbildīgs par kredītsaistībām, un, ja tas atšķiras no jau noslēgtajiem līgumiem ar banku, tad jāpanāk attiecīga vienošanās arī ar banku.

Savukārt, ja īpašums iegādāts laulības laikā un ir kopmanta, pārim jāvienojas par tā sadalīšanu. Situācijā, kad pāris nevar vienoties par to, kuram īpašums paliek, mantas sadali risina tiesas ceļā. Ja katra laulātā ieguldījumu nevar precīzi noteikt un pierādīt, tad manta tiek dalīta vienlīdzīgās daļās un katram paliek puse no tās. Savukārt par kredītsaistību turpmāko izpildi, tāpat kā pirmajā gadījumā, ir jāvienojas ar banku.

Luminor eksperts skaidro, kādi ir varianti, kā šķiršanās gadījumā rīkoties ar īpašumu, kam ir spēkā esošs hipotekārais kredīts.

Īpašums paliek vienai no pusēm


Viens no svarīgākajiem lēmumiem laulātajiem ir izlemt, ko darīt ar kopīgo īpašumu, piemēram, to pārdot vai vienoties, ka īpašums paliek vienam no laulātajiem. Ja puses vienojas, ka īpašums paliek vienam no laulātajiem, vispirms ir jāpārliecinās par viņa spēju uzņemties kredītsaistības – vai kredītu, kas līdz šim maksāts divatā, būs pa spēkam samaksāt arī vienatnē.

Ja tas rada grūtības, iespējams meklēt risinājumus, piemēram, piesaistīt citu līdzmaksātāju vai arī pagarināt kredīta nomaksas termiņu. Laulātajam, kuram paliek īpašums, būtu korekti kompensēt otrai pusei jau iemaksāto daļu naudā vai kādā citā formā, piemēram, piedāvājot automašīnu, vasarnīcu vai kādu citu mantisku kompensāciju. Jāatceras, ka par jebkādām izmaiņām kredītsaistību maksāšanas kārībā vispirms jāvienojas ar banku.

Īpašums tiek pārdots


Ja neviens no laulātajiem nevēlas vai nevar saglabāt īpašumu un kredītsaistības, tad risinājums var būt īpašuma pārdošana un kredīta dzēšana. Šajā procesā iegūto starpību tad abas puses var sadalīt savā starpā.

Īpašums tiek izīrēts


Ja laulātie nevēlas pārdot īpašumu, tomēr kredītsaistību izpilde rada sarežģījumus, vai arī neviena no pusēm nevēlas uzturēties šajā dzīvesvietā, vērts apsvērt iespēju to izīrēt, lai tādējādi gūtu ienākumus hipotekārā kredīta atmaksai. Šī versija ļaus nākotnē kādai no pusēm atgriezties īpašumā vai arī pārdot to.


https://jauns.lv/raksts/maja-un-darzs/597493-kas-notiek-ar-para-kopigi-panemto-kreditu-pec-skirsanas

Jauni ugunsdrošības noteikumi: kas jāzina par ugunsdzēsības aparātiem?


Atbilstoši ugunsdrošības noteikumiem (MK 238), kas stājās spēkā 2016. gada 1. septembrī, katrai ēkai ir jābūt aprīkotai ar sertificētiem ugunsdrošības līdzekļiem. Īpaša uzmanība tiek pievērsta ugunsdzēsības aparātiem, kas spēj efektīvi dzēst dažādus ugunsgrēku veidus.

Ugunsdzēsības aparāts ar marķējumu 21A 113B ir universāls risinājums dažādiem ugunsgrēku veidiem. Marķējums 21A norāda uz tā efektivitāti, dzēšot cietas vielas, piemēram, koku vai tekstilizstrādājumus, savukārt 113B apliecina augstu dzēšanas spēju šķidrumiem, piemēram, eļļām vai degvielām. Šāds aparāts ir lieliski piemērots gan dzīvojamām, gan komerciālām telpām.

Regulāra ugunsdzēsības aparāta pārbaude un termiņa kontrole nodrošina ne tikai drošību, bet arī atbilstību normatīvajiem aktiem, izvairoties no soda sankcijām.

Bau Fonds piedāvā profesionālus risinājumus māju nodošanā ekspluatācijā un būvju legalizācijas procesā. Vairāk par mūsu pakalpojumiem lasiet mājaslapā baufonds.lv. Mēs nodrošinām pilnu atbalstu, lai jūsu projekti būtu veiksmīgi un atbilstu visām prasībām.

Rūpējieties par savu īpašumu un drošību – izvēloties pareizos risinājumus, jūs pasargāsiet sevi un savu ģimeni!

Новые правила пожарной безопасности: что нужно знать об огнетушителях?


В соответствии с правилами пожарной безопасности (МК 238), вступившими в силу 1 сентября 2016 года, каждый объект недвижимости обязан быть оборудован сертифицированными средствами пожаротушения. Среди них особое внимание уделяется огнетушителям, способным эффективно справляться с возгораниями.

Огнетушитель с маркировкой 21A 113B является универсальным решением для тушения различных типов пожаров. Обозначение 21A свидетельствует о его эффективности при тушении твердых горючих материалов, таких как дерево или текстиль, а 113B указывает на высокую способность бороться с возгораниями жидкостей, например, масел или бензина. Такой аппарат идеально подходит для использования в жилых и коммерческих помещениях.

Важно следить за сроком годности огнетушителя и регулярно проверять его состояние. Это не только обеспечит безопасность, но и поможет избежать возможных штрафов за несоответствие требованиям законодательства.

Компания Bau Fonds профессионально решает задачи, связанные с вводом объектов в эксплуатацию, а также узакониванием построек. Подробную информацию о наших услугах можно найти на сайте baufonds.lv. Мы работаем, чтобы ваши проекты были реализованы без лишних сложностей и с соблюдением всех норм.

Защитите ваш дом и имущество – правильное оборудование и грамотный подход к вопросам безопасности играют ключевую роль.

Dūmu detektoru izvietošana atbilstoši MK noteikumiem Nr. 238

Dūmu detektoru izvietošana atbilstoši MK noteikumiem Nr. 238

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 238 "Ugunsdrošības noteikumi", kas stājās spēkā 2016. gada 1. septembrī, dūmu detektoru uzstādīšana dzīvojamās telpās ir obligāta prasība. Šie noteikumi paredz efektīvu ugunsdrošības risinājumu ieviešanu, lai mazinātu risku un savlaicīgi brīdinātu iedzīvotājus par ugunsgrēka draudiem.

Dūmu detektori jāuzstāda katrā dzīvojamā mājoklī, ieskaitot dzīvokļus un privātmājas. Tie ir jānovieto uz griestiem telpās, kurās ir lielāka ugunsgrēka izcelšanās iespējamība, piemēram, guļamistabās, virtuvēs vai koridoros, kas savieno vairākas telpas. Lai detektori būtu efektīvi, tiem jābūt brīvi pieejamiem un izvietotiem tā, lai dūmi tos varētu sasniegt pēc iespējas ātrāk.

Regulāra dūmu detektoru pārbaude un bateriju nomaiņa ir svarīgs solis ugunsdrošības uzturēšanā. Atbilstoša aprīkojuma un tā tehniskā stāvokļa uzraudzība nodrošina, ka ierīces savlaicīgi reaģēs uz draudiem.

BAU Fonds piedāvā profesionālu palīdzību, kas saistīta ar būvju nodošanu ekspluatācijā un atbilstības prasību ievērošanu. Ja jums nepieciešama konsultācija vai praktisks atbalsts, apmeklējiet mūsu mājaslapu baufonds.lv un uzziniet, kā mēs varam palīdzēt jūsu projektam!

Установка дымовых детекторов в соответствии с правилами МК № 238

Установка дымовых детекторов в соответствии с правилами МК № 238

Согласно Правилам пожарной безопасности (МК № 238), вступившим в силу 1 сентября 2016 года, установка дымовых детекторов в жилых помещениях является обязательным требованием. Эти правила предусматривают внедрение эффективных мер противопожарной защиты, чтобы снизить риски и вовремя предупреждать жильцов об угрозе возгорания.

Дымовые детекторы должны быть установлены в каждом жилом помещении, включая квартиры и частные дома. Их размещают на потолке в помещениях, где риск возникновения пожара наиболее высок, таких как спальни, кухни или коридоры, соединяющие несколько комнат. Для эффективной работы устройства должны быть установлены в местах, где дым сможет быстро достичь датчика.

Регулярная проверка состояния детекторов и замена батарей — важный шаг в поддержании пожарной безопасности. Правильно функционирующее оборудование своевременно реагирует на возможные угрозы, что может спасти жизни и имущество.

BAU Fonds предоставляет профессиональную помощь, связанную со сдачей объектов в эксплуатацию и соблюдением требований законодательства. Если вам нужны консультации или практическая поддержка, посетите наш сайт baufonds.lv и узнайте, как мы можем помочь вашему проекту!

Kā izīrēt dzīvokli un pasargāt sevi no apšaubāmiem īrniekiem?


Nekustamā īpašuma izīrēšana - tie ir ne tikai ienākumi, bet dažkārt arī neparedzēti tēriņi, ja iedzīvotāji pilnīgi apzināti bojā jūsu mēbeles vai sadzīves tehniku. Kā pasargāt sevi no mantas bojāšanas? Ko darīt, ja īrnieks ne tikai nemaksā, bet arī negrasās aizbraukt no jūsu dzīvokļa?

Visas nomnieka un iznomātāja attiecības ir pierakstītas dzīvojamo telpu īres likumā. Attiecīgi strīdi starp viņiem risināmi Civilprocesa likuma ietvaros, informē Latvijas Radio 4 raidīijums "Doma laukums".

Pastāv nomas līguma standartformas, kurās pēc pušu ieskatiem var ierakstīt savus noteikumus. Jo īpaši, slēdzot līgumu, ir svarīgi noteikt: līguma darbības termiņš, nomas maksa, garantijas naudas apjoms (šī summa ir garantija bojājumu gadījumā no nomnieka puses), samaksas kārtība, kā arī līguma laušanas nosacījumi.

Kā pasargāt sevi, ja īpašums tiek sabojāts no īrnieka puses? Pats galvenais ir dzīvokļa stāvokļa fotofiksācija pirms nodošanas īrē un pēc tam. Neslinkojiet, nofotografējiet visu, kas jums ir vērtīgs. Aprakstiet visas mēbeles. Pierakstiet tehnikas datus. Tikai tā varēsiet pierādīt, ka jūsu īpašums ir sabojāts vai pazudis.

Tāpat garantijai vienmēr ir labi apdrošināt objektu, tas atbrīvo no liekiem strīdiem starp nomnieku un nekustamā īpašuma īpašnieku, - uzskata jurists Jānis Uzulēns: "Apdrošināšana palīdz neparedzētām situācijām – avārijām, ugunsgrēkiem un citiem negadījumiem."

Bet ko uzskatīt par mantas bojāšanu, bet ko par dabisku nolietošanos? Piemēram, saskrāpēts parkets ir vecuma sekas? Vai arī salūzusi veļasmašīna - tai vienkārši beidzies garantijas termiņš vai tā sabojāta? Šajā gadījumā, ja rodas strīdi un neizdodas vienoties, būs jāizsauc neatkarīgs eksperts. Un, ja apdrošināšanas kompānija atteiks atlīdzību, tad viens ceļš - uz tiesu.

Ja, piemēram, īrnieks pēc sevis dzīvoklī atstājis nekārtību un netīrumus, tad šeit visticamāk nav ko uzrādīt, - tas ir jāpieņem kā ražošanas izmaksas, turklāt, ja jums ir īrnieka apmaksāts depozīts pašā sākumā, tad to pilnīgi var izlietot nekārtības likvidēšanai.

Ir gadījumi, kad īrnieki kaimiņiem sagādā neērtības, trokšņo naktīs vai dzīvoklī notiek kas nesaprotams. Ko darīt šādās situācijās? Saimniekiem jāmeklē veids, kā izbeigt nomas līgumu. Lai gan reizēm tas nav viegli izdarāms.

Situācijā, kad iedzīvotājs nemaksā un neizvācas, gadās, ka saimnieki rīkojas paši - piemēram, maina durvju slēdzeni. Bet tad ir risks, ka īrnieks var jums iesniegt pretenzijas par savu īpašumu. Labāk vērsties policijā, lai nesakaitinātu situāciju, uzskata Jānis Uzulēns.

Ko darīt, ja ir īres parādi, bet, līguma termiņam beidzoties, īrnieks neaizbrauc?

Saskaņā ar nomas likumu līgumu var ierakstīt zemesgrāmatā un tad īrniekam būs pienākums izbraukt bez īpašām vilcināšanās reizēm šādos gadījumos: ja nomas līgumam beidzas termiņš un saimnieks nepiekrīt tā pārslēgšanai, kā arī ja īrniekam rodas nomas maksas parāds. Divus mēnešus pēc pirmā maksājuma kavējuma valdītājs var brīdināt īrnieku, bet vēl pēc mēneša ir tiesīgs iesniegt tiesā lūgumu par piespiedu bezstrīdus izlikšanu. Tiesa šādu pieteikumu izskata septiņu dienu laikā. Tāpat var iesniegt parāda piedziņai.

Savukārt, ja īres līgums nav reģistrēts zemesgrāmatā, tad lieta var vilkties daudz ilgāk. Dzīvokļa saimniekam tiesā jāiesniedz prasība par īres līguma laušanu un īrnieka izlikšanu, kā arī par paša dzīvokļa saimnieka ievešanu valdījumā. Tāpat var iesniegt prasību par nomas maksas parāda piedziņu. Taču, kamēr velkas tiesvedība, kas parasti aizņem aptuveni divus trīs gadus, šāda dzīvokļa saimniekam pašam jāsedz visi ar mājokli saistītie izdevumi.


https://jauns.lv/raksts/bizness/597359-ka-iziret-dzivokli-un-pasargat-sevi-no-apsaubamiem-irniekiem

Ko darīt, ja iedzīvotāji neiesaistās mājas jautājumu risināšanā? Turpmāk par to varēs lemt atkārtotā kopsapulcē


Lai sekmētu daudzdzīvokļu dzīvojamo māju atjaunošanu un atbilstošu uzturēšanu, Saeima ceturtdien, 30.maijā, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Dzīvokļa īpašuma likumā. Tie dod iespēju dzīvokļu īpašniekiem par mājai būtiskiem jautājumiem lemt arī tad, ja daļa iedzīvotāju neiesaistās šo jautājumu risināšanā.

"Šis būs vēl viens instruments lēmumu pieņemšanas procedūras uzlabošanai, lai dzīvokļu īpašnieki varētu sekmīgi lemt par savas mājas uzturēšanai būtiskiem jautājumiem arī tad, ja citi mājas iedzīvotāji nepiedalās, piemēram, kopīgajās sapulcēs par mājas renovāciju," iepriekš atzīmēja par grozījumu virzību Saeimā atbildīgās Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

Ja sākotnēji sasauktā mājas kopsapulce kvoruma trūkuma dēļ nebūs lemttiesīga, grozījumi dod iespēju dzīvokļu īpašnieku kopsapulci sasaukt atkārtoti. Šādu sapulci atkārtoti varēs sasaukt mēneša laikā pēc sākotnējās kopsapulces, un tā būs lemttiesīga, ja tajā piedalīsies vairāk nekā viena trešdaļa no visiem dzīvokļu īpašniekiem, noteic grozījumi.

Saskaņā ar likuma izmaiņām atkārtoti sasauktā kopsapulcē dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums būs uzskatāms par pieņemtu, ja par to būs nobalsojuši dzīvokļu īpašnieki, kuri pārstāv vairāk nekā pusi no šādā kopsapulcē pārstāvēto dzīvokļu īpašnieku skaita.

Likums grozīts, lai uzlabotu dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu pieņemšanas procedūru un nodrošinātu daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pārvaldīšanu, tostarp to atjaunošanu un atbilstošu uzturēšanu, teikts grozījumu anotācijā.

Jau iepriekš ir īstenoti vairāki pasākumi, lai uzlabotu dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu pieņemšanas procedūru, tostarp ir iespēja sasaukt kopsapulces un balsot elektroniski Būvniecības informācijas sistēmā. Tas uzlabo lemšanu tur, kur vairums iedzīvotāju ir ieinteresēti mājas uzturēšanā, taču nepasargā tos aktīvos dzīvokļu īpašniekus, kuri ir mazākumā pret tiem, kuri neiesaistās mājas jautājumu risināšanā, norādīts likumprojekta anotācijā. Grozījumi noteic, ka jaunā kārtība attieksies uz kopsapulcēm, kas tiks sasauktas pēc šī gada 1.novembra.


https://jauns.lv/raksts/zinas/607392-ko-darit-ja-iedzivotaji-neiesaistas-majas-jautajumu-risinasana-turpmak-par-to-vares-lemt-atkartota-kopsapulce

Mājas paplašinājums – terase. Padomi ierīkošanā un uzkopšanā


Pamatmērķis, kāpēc cilvēki iekārto terases, ir vēlme komfortablāk izbaudīt dabas priekšrocības, piemēram, maltītes ieturēšanai vai jaukas dienas izbaudīšanai. Tāpat terase ļauj paplašināt mājas lietderīgo izmantojamo platību par samērā zemāku cenu.

Kādreiz mūsu klimatiskajiem apstākļiem raksturīgi bija krietni nokrišņi, dziļš sniegs, atkušņi un sals. Lai izvairītos no klimata nedarbiem, var terasi labiekārtot – izveidot jumtu un saliekamas sienas, tā stipri pagarināt tās lietošanas laiku. Apgaismojums, autonoma apkure, odu aizbaidīšana ļauj to pietuvināt dzīvojamas vasaras mājiņas komfortam. Iespējas ir patiesi plašas. Terasi var veidot paceltu koku lapotnes līmenī, tā iegūstot pavisam citu skatu “uz dzīvi”. Terases veido uz saimnieciskā bloka ēku, kā, piemēram, garāžu, jumtiem. Zem paaugstinātas terases apakšā var novietot visu dārza kopšanai nepieciešamo aprīkojumu, tehniku un daudz ko citu. Terase var būt atvērta vai slēgta, ar vai bez jumta.

Latvijas būvnormatīvos LBN 211–15 “Dzīvojamās ēkas” 2.23. terase definēta kā norobežots, vaļējs vai segts laukums, kas izvietots uz zemes kā ēkas piebūve vai virs ēkas, vai tās daļas. Tomēr, nenoliedzami, terasi var veidot arī citur, piemēram, dārzā. Terase nav māja, tā ir saliekama – izjaucama konstrukcija, it īpaši, ja pamatos izmantoti skrūvpāļi. Pēc nepieciešamības to viegli var demontēt un salikt jaunā vietā, dārzā vai vasarnīcā. Grīdas segumu var iekonservēt vai demontēt sezonas beigās, kā, piemēram, tās demontē publiskajās kafejnīcās, kur bieži lieto arī salokāmos saulessargus, gāzes izstarojošo apkuri. Dažādi ātri uzstādāmi tenti, bīdāmās stikla sienas un citas konstrukcijas ļauj terases atmosfēru izbaudīt arī lietainā un vējainā laikā. Terasi uzskata par dzīvojamās mājas turpinājumu, daži uzskata, ka tai cieši jāiekļaujas mājas koptēlā, citi domā, ka terase var mājas fasādi vai dārzu atdzīvināt kā koša puķe.

Projektējot terasi, vēlams, lai ir pie kā pamielot acis. Vispirmām kārtām tas ir skats, kas paveras aiz terases. Vienam patiks terases interjerā izmantoto krāsu saplūšana ar dabu, citu vilinās kontrastējošas mēbeles.

Grīda – terases “nagla”


Pastāv daudzi terašu veidi gan pēc formas, gan arī pēc to novietojuma attiecībā pret māju. Terase sastāv no vienlīdzīgi svarīgām komponentēm – atbalsta konstrukcijas, stiprinājuma elementiem un terases dēļu virsklāja. Terases var būt gan vaļējas, gan ierobežotas, kas mūsu klimatiskajos apstākļos būs piemērotāk.

Terases “nagla” ir grīda, kas ļauj iekārtoties teju kā mājās, novietot mēbeles un ērti pārvietoties. To visbiežāk veido no speciāliem terases dēļiem, bet var izmantot arī keramikas flīzes vai citu materiālu. Terases dēļu ražošana ir vesela industrija, kuras produktu spektra vienā galā ir dabisks vietējos mežos audzis priedes dēlis, bet otrā – plastmasas izstrādājums. No kokmateriāliem izturīgākā un dārgākā skaitās lapegle, kuras koksne satur vielas, kas aizkavē bojāšanos. Dēļiem izmanto gan dabiskus, gan kombinētus materiālus, kuru sastāvā līdzās plastmasai ir arī koka šķiedras. Terases grīdām piedāvā pat termokoksni – koksni, kas apstrādāta lielā temperatūrā un tādējādi palikusi inertāka pret klimata izaicinājumiem. Jo sintētiskāki dēļi, jo ilglaicīgāki un prasa mazāku kopšanu. Jo dabiskāki, jo sirdij siltāki un prasa rūpīgāku kopšanu. Bieži izmanto rievotus terases dēļus. Rievas pirmām kārtām ir paredzētas, lai novērstu dēļa plaisāšanu. Tomēr, lai samazinātu terases slidenumu, tos uzstāda ar gropēm uz augšu, kur tajās nostiprinās smiltis un netīrumi, kas rada labvēlīgu vidi sūnām. Ieteicams dēļus klāt ar rievoto pusi uz leju un gludo – uz augšu.

Cilvēki, kas var atļauties, terases grīdas veido no tropiskajiem cēlkokiem, tādiem, kā “Ipe”, “Masaranduba”, “Cumaru”, kuru dabīgās īpašības ir piemērotas lietošanai āra apstākļos. Tiem piemīt izcili augsta cietība, to koksne ir ļoti smaga, blīva un mehāniski izturīga, kas nodrošina dēļu ilgmūžību bez apstrādes ar ūdeni atgrūdošām vielām. Šī koksne ir noturīga pret bojāšanos, kuru izraisa mikroorganismi ilgstoša mitruma ietekmē, tā ir noturīga saskarsmē pat ar sāļu jūras ūdeni. Tāpat šo koku dēļiem praktiski nav zaru, kas varētu izkrist vēlākajā terases lietošanas laikā. Tādēļ šo materiālu izmanto pat terasēm ar lielu noslodzi, piemēram, sabiedriskajos skatu laukumos, āra kafejnīcās un jahtu piestātnēs. Tropiskās koksnes krāšņā toņu gamma ļauj izveidot interesanta dizaina vides objektus. Lai saglabātu cēlkoksnes dabīgo krāsu, tā jāeļļo ar dabīgo augu izcelsmes eļļu, kas paredzēta cietkoksnes terasēm. Cēlkoka terases dēļu stiprināšanai nepieciešams izvēlēties virs­kārtai līdzvērtīgas cietības atbalsta brusas, piemēram, “Mandigueira”, “Maccaco” vai “Angelin-Pedro” sugas koksnes.

Terases kopšana


Koka terases dēļus svarīgi ir apstrādāt ar biocīdu gruntēšanas līdzekli, kas novērš zilēšanu un cīnās pret koksnes trupes sēnīti. Gruntēšana nodrošina apdares produktu labāku sasaistīšanos ar kok­sni un samazina to patēriņu. Veikals pirktā dziļi piesūcinātā dēlī parasti ir augsts mitruma saturs, jo tas vēl nav paguvis izžūt pēc apstrādes. Ja tā, tad dēļiem ir jāļauj vairākus mēnešus žūt ārā un tikai tad eļļot. Pēc eļļas uzklāšanas jānogaida pusstunda un jāuzklāj eļļa matētajās vietās. Liekā eļļa jānoslauka ar kokvilnas lupatu, kuru nedrīkst atstāt uz terases, jo ar lineļļu piesūkušās lupatas var uzliesmot. Koksnes piesātinājuma pakāpi pārbauda, uzpilinot uz dēļa ūdeni. Apaļi ūdens pilieni liecina, ka koksne ir piesātināta ar eļļu. Ja ūdens pa koksni izplūst, to vēl nepieciešams piesūcināt. Lapegles koksni nav jāapstrādā, tomēr ja vēlas saglabāt tās dzeltenīgo nokrāsu, koksni arī vajadzētu pārklāt ar eļļu. Pirms tam koksne jānomazgā, lai atvērtos lapegles poras, ļaujot eļļai pienācīgi iesūkties koksnē. Terases profilaktiskā eļļošana jāveic katru pavasari.

Lielākais ienaidnieks terasēm ir smiltis, kuras atnes ar apaviem vai atpūš vējš. Nepiesegtas terases dēļus bojā arī saule, lietus, sals un ledus. Ja terasi kopj pārāk reti, koksne zaudē savu izskatu un kļūst pelēcīga. Uz dēļiem savairojas pelējums un sūnas. It īpaši pirmajā gadā koksnes dēļi ir viegli ievainojami, tādēļ pirmo profilaktisko eļļošanu jaunai terasei vēlams veikt jau rudenī, lai kok­sne ātrāk piesātinās. Tonēta eļļa piešķir terasei tumšāku krāsu un mazliet izlīdzina raibumus. Labāk ir veikt regulāru profilaktisko eļļošanu nekā krāt uz terases virsmas netīrumus. Tomēr pārāk bieža kopšana ir naudas tērēšana. Vispirms terasi nomazgā ar līdzekli, kas noderēs bioloģiskā piesārņojuma un netīrumu noņemšanai. Plankumainas un izbalējušas virsmas tīrīšanai izmanto ziepjakmeni. Netīrumus no virsmas noņem ar cietu suku vai sūkli. Mazgājamais līdzeklis jāuzklāj vienlaikus uz pāris kvadrātmetru virsmas un jāļauj iedarboties desmit minūtes, pēc tam jāapstrādā ar kaprona suku šķiedru virzienā un jānoskalo. Daži speciālisti terases tīrīšanai neiesaka izmantot augstspiediena ūdens strūklu, jo tā netīrumus iedzīšot dziļāk kokā, citi par to nesatraucas. Virsmai pirms eļļošanas ir jāizžūst, to neiesaka eļļot vējainā vai saulainā laikā, kā arī ja pārāk liels gaisa mitrums. Gaisa temperatūrai jābūt vismaz +8 grādiem. Ja uz svaigi eļļotas virsmas nolīs lietus, būs redzamas notecējumu pēdas. Terase nožūst pēc sešām stundām, staigāt var sākt pēc 12 stundām. Eļļa ar otu jāklāj uz viena terases dēļa pēc otra. Svarīgi ir dāsni apstrādāt arī dēļu galus.

Stikla terašu priekšrocības


“Stiklotās terases ir moderns, mūsdienīgs risinājums, kas ļauj izmantot terasi gan vējainā, gan lietainā laikā,” stāsta Davids Fuksis, “Peoni.lv” projektu vadītājs. “Vasarās iespējams stiklotu terasi izmantot kā viesu uzņemšanas vietu un atpūsties līdz vēlai vakara stundai, neuztraucoties par odiem un citiem radījumiem, kā arī baudot arī lietu vai negaisu, atrodoties drošā un sausā vietā. Terasēm parasti izmanto vieglas konstrukcijas stiklojumu. Karstās vasaras dienās stikla sienas ir atveramas līdz pat 75%, terase labi vēdināsies un nebūs tik karsti. Stikla sienas neaizēnos istabu, no kuras iznāk uz terasi. Šā iemesla pēc arī jumts parasti ir no caurspīdīgiem materiāliem. Ražotāji piedāvā gan masīvkoka nesošās konstrukcijas terases, gan alumīnija konstrukciju terases. Katram iespējams izvēlēties pēc savas gaumes, tomēr koka terases vienmēr būs mājīgākas izmantotā kokmateriāla dēļ. Turklāt no koka iespējams veidot sarežģītākus dizaina risinājumus nekā no alumīnija. Tomēr koka konstrukcijas prasīs vairāk uzmanības un apkopi (krāsošana, eļļošana ik pēc 5–6 gadiem saules pusē), savukārt alumīnija konstrukcijas ir ļoti praktiskas ekspluatācijā, tās nav nepieciešams krāsot.


https://www.la.lv/majas-paplasinajums-terase-padomi-ierikosana-un-uzkopsana

Par atgādinājumu veikt ēku periodisko tehnisko apsekošanu


Būvniecības informācijas sistēmā sākot ar 2024.gada 12.jūniju tiks izsūtīti automātiski atgādinājumi publisko ēku īpašniekiem veikt to īpašumā esošo ēku periodisko tehnisko apsekošanu.  

Kas ir atbildīgs par ēkas periodiskās tehniskās apsekošanas veikšanu?


Par ēkas un tās elementu uzturēšanu ekspluatācijas laikā, lai tā atbilstu Būvniecības likuma 9.pantā būvei noteiktajām būtiskām prasībām, ir atbildīgs ēkas īpašnieks. Līdz ar to, lai noteiktu ēkas faktisko tehnisko stāvokli ēkas īpašniekam ir pienākums vismaz vienu reizi 10 gados pieaicināt sertificētu būvspeciālistu ēkas periodiskās tehniskās apsekošanas veikšanai.

Kurām ēkām ir veicama periodiskā tehniskā apsekošana?


Atbilstoši normatīvā akta prasībām otrās un trešās grupas publiskai ēkai (publiska ēka ir ēka, kurā vairāk nekā 50 % ēkas kopējās platības ir publiskas telpas vai telpas publiskas funkcijas nodrošināšanai), kura nodota ekspluatācijā pirms 01.10.2014. un kurai pēdējo 10 gadu laikā nav veikta tehniskā apsekošana, periodisko tehnisko apsekošanu veic līdz 31.10.2024.

Ēkas iedala trīs grupās atkarībā no būvniecības sarežģītības pakāpes un iespējamās ietekmes uz cilvēku dzīvību, veselību un vidi (pirmā ir zemākā, bet trešā ir augstākā grupa). Ēku iedalījums grupās ir noteikts Ministru kabineta 19.08.2014. noteikumu Nr.500 “Vispārīgie būvnoteikumi” 1.pielikumā.

Kas var veikt ēkas periodisko tehnisko apsekošanu?


Ēkas periodisko tehnisko apsekošanu var veikt sertificēts būvspeciālis[4], kuram ir viens no šiem attiecīgās sfēras sertifikātiem:

  • arhitekta prakses,
  • ēku konstrukciju projektēšanas vai
  • ēku būvdarbu vadīšanas un būvuzraudzības darbības sfēras sertifikāts.


Sertificēto būvspeciālistu reģistrs ir pieejams BIS: https://bis.gov.lv/bisp/lv/specialist_certificates.

Kāds ir periodiskās tehniskās apsekošanas apjoms?


Otrās vai trešās grupas publiskas ēkas periodiskās tehniskās apsekošanas minimālais apjoms ir noteikts normatīvajā aktā. Periodiskās tehniskās apsekošanas ietvaros sertificēts būvspeciālists veic:

  1. attiecīgās ēkas faktiskā tehniskā stāvokļa novērtējumu ēkas nesošajām būvkonstrukcijām visā ēkas apjomā attiecībā uz mehānisko stiprību, stabilitāti un lietošanas drošību (krišana, sadursme, apdegums, nāvējošs elektrošoks, eksplozijas radīts ievainojums);
  2. attiecīgās ēkas būvkonstrukciju un to elementu faktiskā tehniskā stāvokļa ugunsizturības novērtējumu, kā arī ugunsdrošībai nozīmīgu inženiertehnisko sistēmu faktiskā tehniskā stāvokļa un darbspējas novērtējumu;
  3. iespējamās patvaļīgas būvniecības pazīmju novērtējumu attiecīgajā ēkā un iespējamās patvaļīgās būvniecības ietekmi uz attiecīgās ēkas nesošajām būvkonstrukcijām.


Periodiskā tehniskā apsekošana ir pabeigta, ja būvspeciālists, novērtējot ēkas konstrukcijas un tajās esošās neatbilstības (plaisas, deformācijas u.tml.) var izdarīt secinājumu par ēkas atbilstību vērtētajām būves būtiskajām prasībām.

Ēkas īpašnieks uzrauga, lai sertificēts būvspeciālists  ēkas periodiskās tehniskās apsekošanas atzinumu ievieto Būvniecības informācijas sistēmā.

Ko darīt, ja periodiskā tehniskā apsekošana jau ir veikta?


Ja ēkas īpašnieks jau ir veicis periodisko tehnisko apsekošanu, tad atkārtota ēkas apsekošana ir veicama pēc desmit gadiem un BIS nostūtītajam paziņojumam ir informatīvs raksturs, kas tiesiskās sekas ēkas īpašniekiem nerada.

Kā būvspeciālistam pievienot BIS periodiskās tehniskās apsekošanas atzinumu?


Periodiskās tehniskās apsekošanas atzinumu, kurš ir sagatavots pēc 01.11.2021. BIS pievieno būvspeciālists, kurš ir veicis apsekošanu.  

Būvspeciālists savā BISP profilā sadaļā “Iesniegtie dokumenti” nospiež pogu “Pievienot tehniskās apsekošanas atzinumu” un datu ievades solī “Atzinuma dati” ieliek pazīmi “Satur publisko ēku periodiskās tehniskās apsekošanas apjomu”.

Ja ēkas periodiskā tehniskā apsekošana ir veikta pirms 01.11.2021., lai nodrošinātu informācijas pieejamību vienkopus, ēkas īpašnieks var lūgt būvspeciālistam, kurš ir veicis ēkas periodisko tehnisko apsekošanu, šo apsekošanas atzinumu ievietot BIS.


https://bis.gov.lv/lv/news/par-atgadinajumu-veikt-eku-periodisko-tehnisko-apsekosanu

Latvijas Jumiķu apvienības vadītājs: Latvijā jau ir pirmie gadījumi, kad saules paneļi uz jumta ir aizdegušies paši no sevis


“Ja mēs runājam par saules paneļiem un bitumena segumu, jums jārēķinās, ka bitumena segumi ļoti uzkarst,” tā brīdināja Latvijas Jumiķu apvienības valdes priekšsēdētājs un jumiķa amata meistars Armands Liede TV24 raidījumā “Uz līnijas”, stāstot par saules paneļu uzstādīšanu uz ēku jumtiem.

“Un tajā brīdī, kad uzkaršanas temperatūra sasniegs 80 grādus [pēc Celsija], tad jūsu saules paneļi vairs nestrādās! Tie vienkārši atslēgsies. Tas nozīmē to, ka saules paneļiem vislabāk patīk, ja tiem tā temperatūras robeža ir līdz 50 grādiem. Ja ir augstāk, tad tur jau ir zināmas problēmas,” skaidroja Liede.

Savukārt otra lieta, ko eksperts vēlējās uzsvērt, ir saistīta ar bitumena šindeļa jumtiem.

“Daudzi paneļus montē pa tuvu. Pēc normatīviem tiem jābūt no degošajām jumta plaknēm vismaz 10 cm nost! Ja jūs uztaisīsiet 5 cm, tad Latvijā ir jau pirmie gadījumi, kad saules paneļi ir paši aizdegušies. Nu pieņemsim, uznāca krusa un iesita kādu robu, šūna sāka uzkarst. Un šajā gadījumā, ja tā šūna uzkarst, tad tā var arī aizdegties! Ir bijuši gadījumi, kur īstenībā bijušas lielas problēmas ar dzēšanu, jo ir jautājums – kā jūs atslēgsiet paneli? Tur ir jābūt speciālām putām, ar ko viņi pārklāj šo te paneli, lai tādā veidā tas vairs neražo elektrību, un tikai tad jūs varat sākt dzēst ēku,” norādīja Latvijas Jumiķu apvienības valdes priekšsēdētājs Liede TV24 raidījumā “Uz līnijas”.

Liede uzsvēra, ka līdz ar to saules paneļu uzstādīšana uz ēku jumtiem nav nekāds joks, bet gan nopietna lieta. “Tas nav tā pa jokam! Tas ir tā pa nopietno. Tas, ka mēs visi tā maucam virsū…” piebilda Liede, vēl sīkāk TV24 raidījumā “Uz līnijas” stāstot, ar kādām problēmām un riskiem ugunsdzēsēji saskaras, dzēšot ugunsgrēkus uz ēku jumtiem, uz kuriem ir uzstādīti saules paneļi.

Plašāk skatieties pievienotajā video!




https://www.la.lv/latvijas-jumiku-apvienibas-vaditajs-latvija-jau-ir-pirmie-gadijumi-kad-saules-paneli-uz-jumta-ir-aizdegusies-pasi-no-sevis

Jumta segumi - materiālu veidi un to uzstādīšanas iespējas


Jumta segums ir viena no svarīgākajām mājas sastāvdaļām, kas ne tikai nodrošina aizsardzību pret dabas stihijām, bet arī ietekmē mājas izskatu un vērtību.

Kad Tu plāno jumta seguma uzstādīšanu vai nomaiņu, ir svarīgi izvēlēties pareizo materiālu, kas atbilst Tavām vajadzībām un vēlmēm. Šajā rakstā mēs apskatīsim dažādus jumta segumu materiālus un to uzstādīšanas iespējas.

1. Bezazbesta šīfera jumti


Tradicionālais jumta segums, bezazbesta šīferis, ir pazīstams ar savu izturību un estētisko pievilcību. Šīferis ir dabīgs materiāls, kas izgatavots no cementa, kaļķa un celulozes šķiedras. Tas nodrošina labu izturību pret laika apstākļiem un ir ilgtspējīgs risinājums. Šis jumta seguma veids kalpos no 25 līdz 50 gadiem.

2. Lubiņu jumti


Lubiņu jumta segums, pazīstams arī kā skaidu jumta segums, ir dabiski izgatavots un videi draudzīgs materiāls, kura izgatavošanai galvenokārt izmanto egļu, priedes vai apses skaidu plāksnes, uzklājot tās vairākās kārtās. Šī jumta seguma galvenā priekšrocība ir tā dabiskais izskats. Tomēr, lai nodrošinātu jumta ilgtspējīgu kalpošanu, jāpievērš uzmanība lubiņu jumta uzturēšanai, kas var ievērojami palielināt uzturēšanas izmaksas. Šis jumta seguma veids kalpos no 30 līdz 50 gadiem.

3. Metāla jumts


Metāla jumts ir moderns un izturīgs jumta seguma variants, kas nodrošina lielisku aizsardzību pret laika apstākļiem, taču jāņem vērā, ka nokrišņu laikā metāla segums sagādā nepatīkamus trokšņus. Metāla jumts ir viegls un viegli uzstādāms, kas padara to par populāru izvēli daudzās mājās. Turklāt, metāla jumts ir ugunsdrošs un prasa minimālu apkopi. Taču svarīgi atcerēties, ka zem metāla jumta seguma veidosies kondensāts, tādēļ pirms seguma uzstādīšanas, zem jumta seguma nepieciešams ieklāt pretkondensāta plēvi, kas nodrošinās, lai kondensāts nenokļūtu bēniņos. Šis jumta seguma veids kalpos no 15 līdz 40 gadiem.

4. Dakstiņu jumti


Ņemot vērā Latvijas klimatiskos apstākļus, par vispiemērotāko jumta seguma veidu tiek uzskatīts dakstiņu jumts. Šobrīd tirgū pieejami dakstiņu jumta segumi, kas izgatavoti arī no betona un ir pieņemamākā cena salīdzinājumā ar tradicionālajiem māla dakstiņiem. Tomēr, svarīgi atcerēties, ka dakstiņu jumta uzstādīšana nav vienkārša, tādēļ šāda veida darbiem nepieciešami speciālisti ar pieredzi un zināšanām šajā jomā. Šis jumta seguma veids kalpos no 100 līdz 200 gadiem.

5. Bitumena jumti


Bitumens, pazīstams arī kā piķis, ir organiskais materiāls, kas tiek iegūts no naftas vai akmeņogļu destilācijas. Tas ir bieži izmantots ceļu asfaltēšanai, hidroizolācijai un dažādu segumu ražošanai, ieskaitot jumta segumu izgatavošanu. Viens no ekonomiski izdevīgākajiem un vieglāk uzstādāmajiem jumta segumu veidiem ir bitumena uzkausējamais jumta segums. Tomēr šāda veida segumu var izmantot tikai uz taisniem vai ļoti lēzeniem jumtiem. Šī jumta seguma galvenā priekšrocība ir tā ātrā un vieglā uzstādīšana, kā arī salīdzinoši zemas izmaksas. Tomēr, lai novērstu iespējamo ūdens tecēšanas risku, profesionāļi iesaka klāt šo segumu divās kārtās. Šis jumta seguma veids kalpos no 20 līdz 35 gadiem.

Kad Tu plāno jumta seguma uzstādīšanu vai nomaiņu, svarīgi izvēlēties pareizo materiālu, kas atbilst Tavām vajadzībām un budžetam. Katram jumta seguma materiālam ir savas priekšrocības un uzstādīšanas, uzturēšanas izaicinājumi, tādēļ ir svarīgi rūpīgi izvērtēt visus iespējamos variantus pirms gala lēmuma pieņemšanas.

Atceries, ka jauna jumta uzstādīšana, vai vecā jumta nomaiņa var prasīt ievērojamus finanšu līdzekļus, tamdēļ plāno savu budžetu un veido iekrājumus, un atceries – aizdevums var būt risinājums tikai ārkārtas situācijā!


https://jauns.lv/raksts/bizness/600755-jumta-segumi-materialu-veidi-un-to-uzstadisanas-iespejas

Kas ir mantojums ar inventāra tiesību? Ko vajadzētu zināt, pirms to pieņem?


Vai kāds jurists var vienkāršiem vārdiem izskaidrot, kas ir mantojums ar inventāra tiesību? Ko vajadzētu zināt, pirms to pieņem? Ingrīda Gulbenes novadā

Noteiktā termiņā pēc mantojuma atklāšanas


“Saskaņā ar Civillikuma 707. pantu mantojuma atstājēja kreditoriem jāvēršas ar saviem prasījumiem pie mantinieka, kuram, ja no mantojuma nepietiek, jāsamaksā parādi no paša mantas. Vienlaikus Civillikums paredz, ka no šā uzliktā pienākuma atbildēt par mantojuma atstājēja parādiem ar paša mantu mantinieks var atbrīvoties, ja izmanto inventāra tiesību, tas ir, sastāda likumā noteiktā laikā visa mantojuma inventāru. Tas gan izdarāms tikai likumā noteiktajā termiņā  – ne vēlāk par diviem mēnešiem no ziņu saņemšanas par mantojuma atklāšanos. Tātad, ja mantinieks vēlas pieņemt mantojumu ar inventāra tiesību, minētajā termiņā jāvēršas pie notāra ar lūgumu uzdot tiesu izpildītājam sastādīt inventāru vai likumā norādītajos gadījumos – bāriņtiesai,” stāsta zvērināta notāre Linda Eglīte.

Tas nozīmē, ka šādā gadījumā mantojamā manta tiks noteikta inventāra sarakstā, ko pēc mantinieka lūguma un zvērināta notāra aicinājuma sastādīs zvērināts tiesu izpildītājs vai bāriņtiesa atkarībā no tā, vai mantojamā manta atrodas pilsētas vai lauku teritorijā.

Jāņem vērā, ka mantiniekam saistošas būs tikai tās kreditoru pretenzijas, kas pieteiktas uzaicinājumā (sludinājumā par mantojuma atklāšanos) norādītajā termiņā, ko noteiks notārs, kurš izsludinās mantojuma atklāšanos oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis.

Par parādiem neatbild ar savu mantu


Tātad, pieņemot mantojumu ar inventāra tiesību, mantinieks mantojuma atstājēja kreditoriem atbildēs tikai mantojamās mantas vērtības apmērā, nevis arī ar sev piederošo mantu – ja parāda apmērs izrādītos lielāks par mantojamās mantas vērtību, jo atbilstīgi Civillikuma 711. pantam mantinieks, kas pieņēmis mantojumu ar inventāra tiesību, atbild par mantojuma atstājēja parādiem un citiem prasījumiem pret to tikai šā mantojuma apmērā. Turklāt viņam ir tiesība atvilkt no tā vajadzīgās summas mantojuma atstājēja apbedīšanai, inventāra sastādīšanai un citiem tiesu izdevumiem. Viņa paša prasījumi neizbeidzas, bet tie nolīdzināmi no mantojuma pēc to priekšrocībām.

Svarīgi


Ar mantojuma pieņemšanu un iegūšanu visas mantojuma atstājēja tiesības un saistības, ciktāl tās neizbeidzas ar viņa personu, pāriet uz mantinieku, tātad tiek mantota ne tikai mantiniekam zināmā mantojuma atstājēja manta, bet arī mantojuma atstājēja parādi, ja tādi būtu.



https://www.la.lv/mantojums-ar-inventara-tiesibu

Kompensācija hipotekārā kredīta ņēmējiem tiks izmaksāta jau aprīlī: skaidrojam, kā un kas to saņems


Līdz aprīļa beigām hipotekārā kredīta ņēmēji saņems kompensāciju par šī gada pirmajā ceturksnī samaksātajiem procentiem, vēsta LVportals.lv.

Kompensācija kredītņēmējiem tiks maksāta no hipotekārā kredītņēmēja aizsardzības nodevas. Gan minētā nodeva, gan atbalsts kredītņēmējiem 2024. gadā ir noteikts Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 8.4 pantā.

Likumā ietverti divi kritēriji atbalsta apmēram – kompensācija ir 30% no samaksātajiem procentiem, bet tā nevar pārsniegt divus procentpunktus no periodam noteiktās procentu likmes (kopējās aizņēmuma likmes).

Kompensāciju par katru ceturksni aprēķinās aizdevēji (bankas), kas paziņos attiecīgo summu Valsts ieņēmumu dienestam (VID), kurš kompensāciju pārskaitīs uz kredītņēmēja kontu.

VID izmaksās summu, kas katram kredītņēmējam pienākas, kad aizdevējs to saviem klientiem būs aprēķinājis un paziņojis VID. Procentu kompensācija tiks aprēķināta un nodrošināta bez kredītņēmēja iesaistes.

Tas nozīmē, ka nav jāraksta iesniegums ne bankai, ne Valsts ieņēmumu dienestam.

Kompensācija tiks automātiski izmaksāta visiem, kuriem uz to ir tiesības, un tādā apmērā, kādā tā pēc likuma aprēķināta, ņemot vērā noteiktus kritērijus:

• hipotekārā kredīta līgums ir noslēgts līdz 2023. gada 31. oktobrim;
• hipotekārā kredīta atlikums nepārsniedz 250 000 eiro;
• kredītu procentu kompensācija ir 30% no ceturksnī samaksātajiem procentu maksājumiem;
• kompensē ne vairāk kā divus procentpunktus no periodam noteiktās procentu likmes (kopējās aizņēmuma likmes).


Atbalstu nesaņems tie kredītņēmēji, kam ir fiksētās likmes kredīti (likme fiksēta no līguma noslēgšanas).

Kompensāciju izmaksās tikai tad, ja aizdevuma procenti tiek maksāti.

Kredītu procentu kompensācija nav pakļauta ieturējumu veikšanai, citu maksājumu segšanai un parādu piedziņai. Tomēr svarīgi zināt – gadījumā, ja cilvēkam ir aktīva parāda piedziņas lieta, par gaidāmo kompensāciju obligāti jāinformē zvērināts tiesu izpildītājs.


Finanšu nozares asociācijas (FNA) sadarbībā ar VID izstrādātajā metodiskajā materiālā –par hipotekārā kredītņēmēja aizsardzības nodevas piemērošanu 2024. gadā – ir paskaidrotas dažādas kredīta situācijas ar aprēķina piemēriem. Tie uzskatāmi parāda, kā veidojas kompensācijā izmaksājamā summa, ņemot vērā atbalstu 30% no procentos samaksātās summas un to, ka atbalstam no likmes tiek mīnusoti ne vairāk par 2%.

Tādējādi aprēķinā tiek iegūti divi rezultāti (starpsummas). Viens –, piemērojot 2% slieksni, bet otrs –, nosakot, cik ir 30% no samaksātajiem procentiem.

Lai noteiktu kompensācijas apmēru, tiek summētas iepriekšējā ceturkšņa ikmēneša aprēķinātās starpsummas, salīdzinātas ceturkšņa kopējās summas (30% no ceturksnī samaksātajiem procentu maksājumiem un divu procentpunktu slieksnis) un izmaksāta mazākā no divām summām.

Kompensāciju izmaksā par jebkuru kredītu, kam ir mainīgā procentu likme vai nav fiksētas procentu likmes uz visu līguma periodu saskaņā ar līguma tekstu, neatkarīgi no tā, vai kredīts ir saistīts ar mājokli. Svarīgākais kritērijs – ir hipotēka, un kredītņēmējs ir patērētājs, turklāt ievērots likumā noteiktais slieksnis.

Ja kredītņēmēja līgumsaistības vairs nenodrošina hipotēka, bet 31.10.2023. vai līdz 31.10.2023. hipotēka bija spēkā, un kredītņēmējs turpina maksāt parādu (piemēram, maksājot tikai likumiskos procentus pēc fiksētās procentu likmes saskaņā ar vienošanos vai pildot saistību dzēšanas plānu), kas palicis pēc līguma uzteikšanas no kredītdevēja puses, tad kompensāciju neizmaksā, jo kredīts vairs nav nodrošināts ar hipotēku, līdz ar to neizpildās likuma 8.4 panta desmitās daļas priekšnoteikums.

Kredītdevējs kompensācijas izmaksai kredītņēmējam VID norāda to pašu kredītņēmēja kontu, kas minēts kredītdevējam kā konts, no kura veic kredīta atmaksu.



https://www.la.lv/kompensacija-hipotekara-kredita-nemejiem-tiks-izmaksata-jau-aprili-skaidrojam-ka-un-kas-to-sanems

Netraucēt citiem: dzīvojamās telpas sadalīšana vairākās zonās


Lai mājinieki, atrodoties vienā telpā, netraucētu cits citam, ar gluži vienkāršiem paņēmieniem var izveidot atsevišķas funkcionālas zonas.

Vienkāršākais variants ir atvērtu plauktu sistēma, kas brīvi pieejama no abām pusēm un neaizklāj gaismu. Labi izskatās un nerada masīvu iespaidu moduļveida plauktu sistēmas, kurām var veidot pakāpeniskas augstuma pārejas. Var izmantot arī vienkāršas konstrukcijas plauktus uz ritenīšiem (ko iespējams nobloķēt), kā arī zemus, abpusēji lietojamus plauktus, ja atdalīšana nepieciešama tikai vizuāli.

Aizslietņi jau kopš seniem laikiem izmantoti dāmu buduāros un ģērbistabās kā telpu sadaloši un dekoratīvi elementi. Aizslietnis visbiežāk ir aptuveni 1,5 – 2 metrus augsta, saliekama konstrukcija ar divām līdz četrām vērtnēm, kas savā starpā stiprinātas ar eņģēm. Aizslietņa stilu izvēlas, pieskaņojot telpā valdošajai noskaņai. Pieejami visdažādākie aizslietņu materiāli – masīvkoks, koka finierējums, audums vai zīdpapīrs plus koka karkass, visdažādākie pinumi, plastmasa utt. Aizslietņi īpaši izdevīgi, ja telpu vēlas bieži pārkārtot, tos var uzglabāt salocītā veidā, tomēr tie aizņem diezgan lielu vietu.

Vizuāli vieglu telpas nodalījumu var panākt ar aizkariem, ko stiprina ļoti dažādos veidos – vienkāršos metāla sliedīšu profilos pie griestiem, atturīgās vai, tieši otrādi, greznās stangās ar daudzveidīgiem aizkaru stiprinājumiem – metāla vai pītām cilpām, riņķiem, āķiem, magnētiem utt.

Stangu var stiprināt gan pie griestiem, gan pie sienām. Jauniešu telpām var izmantot arī dažādu materiālu sloksnīšu, krellīšu, lentīšu un tamlīdzīga veida aizkarus. Aizkaru priekšrocība – vajadzības gadījumā var atvilkt, atsiet, uzrullēt vai noņemt, tikai jārēķinās, ka tad pie griestiem vai sienām paliks redzami stiprinājumi.

Arī aizkaru paneļu sistēmās tiek izmantots audums, tikai tas nostieptā veidā iestiprināts sliedītēs, kas bīdāmas pa metāla profilu, ko montē tieši pie griestiem. Vienā sistēmā var izmantot astoņus paneļus (līdz pieciem metriem platumā un trīs metriem augstumā). Paneļus sabīdot, tie pārklājas viens otram, tāpēc jārēķinās, ka, sabīdot paneļus kopā, paliks aizklāta telpa viena paneļa platumā. Paneļus ir ērti lietot un viegli kopt, jo audumi noņemami no profiliem un mazgājami veļas mašīnā. Tikai jāievēro, ka jālieto īpaši paneļu sistēmām ražoti audumi vai audumi, kas vienlīdz labi izskatās no abām pusēm (apzīmēti ar marķējumu revers).

Ja telpu nepieciešams nodalīt pastāvīgi, noder dekoratīvi auduma paneļi. Audumu ievieto un nostiepj metāla profilos vai koka rāmjos, kurus piestiprina pie griestiem. Audumus var apdrukāt ar dažādiem zīmējumiem, personāžiem, ainavām, izmantojot lāzerdrukas tehniku. Tiesa, telpas zonas nav iespējams pēc vajadzības apvienot.


https://www.la.lv/netraucet-citiem-dzivojamas-telpas-sadalisana-vairakas-zonas

Звоните

поможем привести в порядок все ваши документы



Записаться на консультацию Начать WhatsApp чат

Контакты

Сдача домов и строений в эксплуатацию


Займемся вашим проектом от начала и до полной легализации, куча непонятных вам бумаг и гос учреждений это наша работа. Дачи, частные дома, легализация незаконных перепланировок - не ждите штраф, начните сегодня.

Контакты


  • BAU FONDS SIA
  • Регистрационный номер: LV44103134252
  • Строительный регистрационный номер: 18024
  • Адрес: Tīnūžu 1A, Rīga, LV-1021, Latvija
  • Телефон: +371 29-50-70-60
  • WhatsApp: +371-22-04-73-56
  • Э-почта: info@baufonds.lv
  • Сайт-визитка:

Карта